Laskagomba paraziták, Gombás fertőzések – Wikipédia
Tartalom
Élesztőgombák[ szerkesztés ] A legtöbb betegséget az élesztőgombák okozzák. Az élesztő neve a mikrobiológiában a Candida.
A fertőzések nagy részét a Candida albicans - fehér élesztő okozza. A Candida albicans a normál flóra tagja, a légutak, a gastrointestinális traktus, a női nemi szervek laskagomba paraziták fordul elő.
A több mint Candida faj közül csak mintegy 8 emberpathogén. Dermatophytonok[ szerkesztés ] Elsősorban az emberi bőrön, valamint a kéz és a láb környékén, körmén élősködnek.
Egyes fajták csak bőrpírt okoznak, mások súlyos, fájdalmas bőrbántalmakat. Fonalaikkal nem csak az elhalt hámsejteket korpa vonják be hanem az ép börfelületet is, és a bőrt károsítva az élősejtekből is táplálkoznak.
Tartalomjegyzék
A dermatophytonok okozta gombafertőzés kellemetlen ugyan, de laskagomba paraziták életveszélyes. Penészgombák[ szerkesztés ] A sajtgyártásban alkalmazott ártatlan nemes penész mellett számos kórokozó penészgombafaj is létezik.
Több laskagomba paraziták is megjelenhet egyszerre a termesztőknél, azonban azok külsőre nagyon hasonlók, alaposabb vizsgálat nélkül ránézésre nem lehet elkülöníteni őket egymástól. Gyakorlati szempontból a fajok pontos azonosítása nem fontos, ugyanis az állatok életmódja és kártétele fajtól függetlenül megegyezik. A fő kártételt a rovarok lárvája okozza, amely nyűszerű és áttetsző. A lárva feje fekete, rajta erős rágók találhatók, amelyekkel megrágja a termesztett gomba számára szánt komposztot. A komposzt elfogyasztásával feléli a tápanyagokat, valamint a vizet a gomba elől.
Ilyen például a nedves falakon tenyésző, jellegzetes fekete foltot képző Aspergillus niger - fekete penész. Spórája rossz körülmények között is évekig életképes. Ha a levegőből a belélegzés során nagy mennyiségű spóra kerül a tüdőbe, súlyos betegségeket okoz.
Navigációs menü
A fáraó átka[ szerkesztés ] -ben, Tutanhamon fáraó sírjának feltárásakor a sírkamrába behatoló 22 egyiptológus tüdőbetegségben halt meg. A sírkamra felnyitásakor az ott burjánzó penészgomba spóráit belélegezve valamennyien tüdőfertőzést kaptak.
Laskagomba és egészség Miért éppen a gyógygombák A Föld élővilágát három országba soroljuk: állatok, növények és gombák országa. A gombák nem növények, annak ellenére, hogy nem képesek helyváltoztatásra, mint az állatok.
Az Aspergillus niger mellett életveszélyes tüdőbetegséget okozhat az Aspergillus fumigatus nevű penészgomba is. A mikózisokat osztályozhatjuk a kolonizált szövet érintettsége alapján: felületi vagy szuperficiális mikózis — a bőr és a haj legkülső rétegeire korlátozódik kután mikózis — átterjednek az epidermisre és a hajra valamint a körömre is.
- Gombaszúnyogok a gombatermesztésben
- Fajlistánk | Miskolci Gombász Egyesület (MIGE) honlapja.
- Parazita gyógyszerek felidézése
- Gombás fertőzések – Wikipédia
- Ascaris hogyan lélegeznek
A gazdaszervezetben immunreakciót válthatnak ki, ezért a gyulladás a mélyebb szöveti rétegekben is megjelenik. Ezeket a kórokozókat dermatophitonoknak nevezik.
A kórokozó gombafajok többnyire MicrosporumTrichophyton és Epidermophyton nemzetségbe tartoznak, összesen 41 faj. Ezek krónikus fertőzések és szúrás útján kerülhetnek át a bőrön.
Nehéz kezelni őket és általában műtéti megoldás laskagomba paraziták. Ezek a gombafajok önmagukban is patogének betegségokozók A szisztémás mikózisok kórokozói általában dimorf gombák.
Jellemzőik[ szerkesztés ] A hifák felépítése: 1 sejtfal 2 szeptum 3 mitokondrium 4 vakuólum 5 ergoszterolkristály 6 riboszóma 7 sejtmag 8 endoplazmatikus retikulum 9 lipidtest 10 plazmamembrán 11 csúcsi test 12 Golgi-készülék Bazídiumos gomba életciklusa A biokémiai és molekuláris genetikai vizsgálatok térhódítása előtt a taxonómusok a növények országához sorolták a gombákat, alapvetően a hasonló, mozdulatlan életmód és a morfológiai hasonlóságok miatt. A gombák a növényekhez hasonlóan főleg a talajban nőnek és termőtestjeik is hasonlíthatnak egyes növényekhez. Az új vizsgálati módszerek azonban olyan alapvető különbségeket tártak fel közöttük, hogy ma a gombákat különálló, az állatokéval és növényekével megegyező jelentőségű országba sorolják be, laskagomba paraziták a többiektől mintegy egymilliárd évvel ezelőtt válhatott el. Sejtszervecskéik mint laskagomba paraziták mitokondriumokszterolt tartalmazó membránjaik és 80S típusú riboszómáik is az eukariótákkal rokonítják őket. Az állatokhoz hasonlóan nincsenek kloroplasztiszaikés táplálékukat heterotróf módon szerzik be, vagyis szerves anyagok lebontásával.
Ilyen állapotot okozhat AIDS, hód paraziták normál bélflóra megbolygatása antibiotikumokkal, metasztatikus daganat. Példa: CandidiasisCryptococcosis és Aspergillosis.