Lineáris féreg
Nagyon kicsi 20 nm átmérőjűburokkal nem rendelkező, ikozahedrális, egyszálú lineáris DNS-sel bíró vírusok.
Egy kivételes maradvánnyal megoldódott a éves őslénytani rejtély Dulai Alfréd A fosszília megőrizte az egykori állat lágytestének a lenyomatát is, így segített megfejteni a régóta fennálló őslénytani rejtvényt a kihalt állatcsoport eredetével kapcsolatban. Az észak-afrikai maradvány alapján egy bizarr, meztelencsiga-szerű állat rajzolódik ki előttünk, amely ásványi anyagokkal megkeményített páncéllemezeket viselt a hátoldalán.
A szokatlan kinézetű gerinctelen állat a millió évvel ezelőtt élt ún. Machaeridia-férgek közé tartozik, amelyek az ősmaradvány-anyagokban millió éven keresztül fordulnak elő. A lenyomatot egy olyan területen találták, amely már eddig is híres volt nagyon jó megtartású maradványairól pl.
Az új példány egyértelművé tette, hogy a Machaeridiák a gyűrűsférgek közé tartoznak. Ezzel a rendkívül sikeres és változatos csoporttal ma is bárki találkozhat, például földigiliszták vagy piócák formájában.
Milyen gyógyszerek a kerekféreg kezelésére különös megjelenésű állatok páncéllemezeit több mint évvel ezelőtt írták le először, majd világszerte előkerültek a fent említett millió éves intervallumban lerakódott tengeri üledékes kőzetekből, ami arra utalt, hogy fontos és gyakori alkotóelemei voltak az lineáris féreg tengeri ökoszisztémáknak.
Eddig azonban nagyon keveset tudtak a paleontológusok az állat testfelépítéséről, illetve arról, milyen kihalt és ma élő állatcsoportokkal álltak rokonságban. Ennek az az oka, hogy az állat elpusztulása után a lágytest gyorsan lebomlik, vagy megeszik a dögevő szervezetek.
Így az ősmaradvány-anyagban szinte kivétel nélkül csak az izolált, szétszóródva beágyazódó páncéllemezek fordulnak elő, a pontos meghatározáshoz és rendszertani besoroláshoz alapvető fontosságú lágytest nem állt a paleontológusok rendelkezésére. A kihalt páncélos Machaeridia-féreg lenyomata balra és rekonstrukciója jobbra. Különböző színek jelölik az állat testét sárgaa végtagokat vörösa sörtéket szürkea páncéllemezek rögzülését zöld a belet lila és a dorzális lineáris szerkezetet lineáris féreg A korábban ismert, foltszerű adatok tehát nem voltak elegendőek lineáris féreg Machaeridiák rokonságának megállapításához, és sok elképzelés született arra, hol helyezzék el a csoportot az állatvilág törzsfáján.
Különböző megfontolásokból próbálták őket a puhatestűekkel, a rákokkal, a tüskésbőrűekkel, illetve a gyűrűsférgekkel kapcsolatba hozni. A most lineáris féreg 3 centiméter hosszú példány azt mutatja, hogy a háti páncél alatt lineáris féreg Machaeridiáknak megnyúlt teste volt, páros végtagszerű nyúlványokkal minden szelvényen.
A nyúlványok mindegyikén két köteg hosszú, merev sörte helyezkedett el. A szelvényezett testfelépítés és a sörtéket viselő "végtagok" pedig egyaránt a gyűrűsférgekkel hozzák szoros rokonságba a kihalt tengeri állatokat.
Iskolában tartottak felvilágosítás
A gyűrűsférgeken belüli helyzetük még nem tisztázott, de a kutatásról beszámoló, a Nature-ben publikált cikk szerzői szerint egy még ma is élő tengeri sörtésféreg-csoporthoz hasonlítanak leginkább. A lelet a gyűrűsférgek evolúciójának kutatása szempontjából is fontosnak bizonyult, mivel azt mutatja, hogy az ún. Ez később, millió lineáris féreg használat után "kiselejtezésre" került - a ma élő képviselőik már nem élnek ezzel a védekezési móddal.